Εκπαιδευτικό προσωπικό

Διευθυντής

Γενικές πληροφορίες για το διευθυνή του σχολείου μας

ΣΥΝΤΟΜΟ ΒΙΟΓΡΑΦΙΚΟ ΣΗΜΕΙΩΜΑ

E-MAIL:Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.">Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.,   Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.">Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Ο Φίλιππος Κατσούλης είναι Δάσκαλος, Ειδικής Αγωγής και Εκπαίδευσης και διανύει την τρίτη θητεία του ως Διευθυντής του Ειδικού Δημοτικού Σχολείου Τυφλών Καλλιθέας (ΚΕΑΤ)

Σπουδές:

1. 1.Υποψήφιος διδάκτορας, Θέμα διατριβής: «Γνωσιακοί παράγοντες που επηρεάζουν την ακουστική αντίληψη της μεταπληροφορίας που υπάρχει στα σχολικά εγχειρίδια, όταν αυτά γίνονται προσβάσιμα από τυφλούς και βλέποντες μαθητές μέσω υπολογιστικών συστημάτων». (Στη φάση των τελικών διορθώσεων)
  2. 2.Μεταπτυχιακό Δίπλωμα Ειδίκευσης. Θέμα Διπλωματικής: «Οι συνέπειες της εκ γενετής ολικής τύφλωσης στην απτική αναγνώριση και τις νοητικές αναπαραστάσεις των τυφλών παιδιών.» ( Άριστα, Υποτροφία Επίδοσης από το ΙΚΥ)
    1. 3.Παιδαγωγική Ακαδημία Αλεξ/πολης. ( Άριστα)
    2. 4.Παιδαγωγικό Τμήμα Δημοτικής Eκπ/σης (Π.Δ. 130/1990), (: Άριστα )
    3. 5.Μαράσλειο Διδασκαλείο Δημοτικής Eκπ/σης -Κατεύθυνση Ειδικής Αγωγής (Άριστα).

Έχει διδάξει:

·       στο Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας – Π.Τ.Ε.Α. (Π.Δ. 407/80)

«Κώδικας Braille – Κατάκτηση γραφής και ανάγνωσης» (2005-2011)

• στο Μαράσλειο Δ.Δ.Ε.: Παιδαγωγική και Διδακτική παιδιών με προβλήματα όρασης Ι &ΙΙ (2009-2012)
  • και σε πολλά προγράμματα επιμόρφωσης εκπαιδευτικών.

Είναι συντονιστής και μέλος της συγγραφικής ομάδας για την προσαρμογή ανάγλυφη εικονογράφηση και μεταγραφή των διδακτικών βιβλίων στη γραφή BRAILLE(2003 & 2007-2014)

Υ.Α: 45668/Γ6/09-05-2003), 118772/Γ6/23/10/2007, 3191/Γ6/14-1-2010

Έχει συμμετάσχει σε ομάδες:

• σύνταξης αναλυτικών προγραμμάτων σπουδών για μαθητές με προβλήματα όρασης.
  • προσαρμογής των εξετάσεων του Κρατικού Πιστοποιητικού Γλωσσομάθειας για τυφλούς και αμβλύωπες μαθητές.
  • δημιουργίας εκπαιδευτικού - υποστηρικτικού υλικού το οποίο αξιοποιείται στην εκπαιδευτική πράξη.
  • διαφοροποίησης των αναλυτικών προγραμμάτων της Ειδικής Αγωγής

Είναι μέλος στο Δ.Σ. του Κέντρου Εκπαίδευσης και Αποκατάστασης Τυφλών (ΚΕΑΤ).

Έχει 15 παρουσιάσεις σε ελληνικά και ξένα συνέδρια και 6 δημοσιεύσεις σε ελληνικά και ξένα περιοδικά.

Έχει συμμετάσχει στη συγγραφή 3 βιβλίων.

Τα κύρια ερευνητικά του ενδιαφέροντα βρίσκονται στην εκπαίδευση των μαθητών με μερική ή ολική απώλεια όρασης.

Υποδιευθυντής

Αυτό είναι ένα προεπιλεγμένο πρότυπο ιστοσελίδας, το οποίο μπορείτε να τροποποιήσετε.

Γενικές πληροφορίες για το υποδιευθυνή του σχολείου μας